مائده

 

مائده، سفره آراسته به طعام، این مفهوم با واژه «مائده» ۲ بار آمده است.

چکیده: حواریون از عیسی، مائده‌ای آسمانی خواستند. عیسی آن را از خدا خواست و خدا آن را فرو فرستاد که نشانه‌ای برای آنان باشد و فرمود: هر کس از شما پس از آن کفر ورزد، او را عذاب خواهم کرد.

[یاد کن] هنگامى را که حواریون گفتند: اى عیسى، پسر مریم، آیا پروردگارت مى‏تواند از آسمان مائده‌ای براى ما فرود آورد؟ [عیسى] گفت: اگر ایمان دارید، از خدا پروا کنید. گفتند: مى‏ خواهیم از آن بخوریم و دل‌هاى ما اطمینان یابد و بدانیم که به ما راست گفته ‏اى و بر آن از گواهان باشیم. عیسى، پسر مریم، گفت: خدایا، پروردگارا، از آسمان مائده‌ای بر ما فرو فرست تا عیدى براى اوّل و آخر ما و نشانه ‏اى از جانب تو باشد. ما را روزى ده که تو بهترین روزى‏ دهندگان هستى. خدا فرمود: من آن را بر شما فرو خواهم فرستاد. هر کس از شما پس از آن، کفر ورزد، او را چنان عذابى کنم که هیچ یک از جهانیان را عذاب نکرده باشم (مائده/۱۱۲-۱۱۵).

المائده

 

 

 

 

إِذْ قَالَ الْحَوَارِيُّونَ يَا عِيسَى ابْنَ مَرْيَمَ هَلْ يَسْتَطِيعُ رَبُّكَ أَن يُنَزِّلَ عَلَيْنَا مَآئِدَةً مِّنَ السَّمَاءِ قَالَ اتَّقُواْ اللّهَ إِن كُنتُم مُّؤْمِنِينَ* قَالُواْ نُرِيدُ أَن نَّأْكُلَ مِنْهَا وَ تَطْمَئِنَّ قُلُوبُنَا وَ نَعْلَمَ أَن قَدْ صَدَقْتَنَا وَ نَكُونَ عَلَيْهَا مِنَ الشَّاهِدِينَ* قَالَ عِيسَى ابْنُ مَرْيَمَ اللَّهُمَّ رَبَّنَا أَنزِلْ عَلَيْنَا مَآئِدَةً مِّنَ السَّمَاءِ تَكُونُ لَنَا عِيدًا لِّأَوَّلِنَا وَ آخِرِنَا وَ آيَةً مِّنكَ وَ ارْزُقْنَا وَ أَنتَ خَيْرُ الرَّازِقِينَ* قَالَ اللّهُ إِنِّي مُنَزِّلُهَا عَلَيْكُمْ فَمَن يَكْفُرْ بَعْدُ مِنكُمْ فَإِنِّي أُعَذِّبُهُ عَذَابًا لاَّ أُعَذِّبُهُ أَحَدًا مِّنَ الْعَالَمِينَ (مائده/۱۱۲-۱۱۵)