قناعت

 

قناعت، به روزی خود اکتفا کردن، این مفهوم با واژه «قانع» ۱ بار و آیاتی که این معنا را دارد، آمده است.

چکیده: صدقات از آن تهیدستانی است که در راه خدا باز داشته شده‌اند و نمی‌توانند در زمین سفر کنند و افراد بی‌اطّلاع آنان را به سبب خویشتن‌داری بی‌نیاز می‌پندارند. از قربانی شتران، فقیر خویشتن‌دار و فقیر سائل را اطعام کنید.

[صدقات] برای تهیدستانی است که در راه خدا بازداشته شده‌اند و نمی‌توانند در زمین سفر کنند. نادان، آنان را به سبب خویشتن‌داری بی‌نیاز می‌پندارد. آنها را از چهره‌هایشان می‌شناسی. از مردم به اصرار چیزی درخواست نمی‌کنند. هر مالی انفاق کنید، بی‌گمان خدا به آن آگاه است (بقره/۲۷۳). [قربانی] شتران فربه را برای شما از شعائر خدا قرار دادیم. در آن برای شما خیر است پس نام خدا را بر آنها در حالی که ایستاده‌اند، ببرید و چون به پهلو افتادند پس از آنها بخورید و فقیرِ خویشتن‌دار و فقیر سائل را اطعام کنید. این‌گونه آن را برای شما مسخّر کردیم، باشد که شکرگزار باشید (حج/۳۶).

القناعة

 

 

 

 

[الصدقات] لِلْفُقَرَاء الَّذِينَ أُحصِرُواْ فِي سَبِيلِ اللّهِ لاَ يَسْتَطِيعُونَ ضَرْبًا فِي الأَرْضِ يَحْسَبُهُمُ الْجَاهِلُ أَغْنِيَاء مِنَ التَّعَفُّفِ تَعْرِفُهُم بِسِيمَاهُمْ لاَ يَسْأَلُونَ النَّاسَ إِلْحَافًا وَ مَا تُنفِقُواْ مِنْ خَيْرٍ فَإِنَّ اللّهَ بِهِ عَلِيمٌ (بقره/۲۷۳) وَ الْبُدْنَ جَعَلْنَاهَا لَكُم مِّن شَعَائِرِ اللَّهِ لَكُمْ فِيهَا خَيْرٌ فَاذْكُرُوا اسْمَ اللَّهِ عَلَيْهَا صَوَافَّ فَإِذَا وَجَبَتْ جُنُوبُهَا فَكُلُوا مِنْهَا وَ أَطْعِمُوا الْقَانِعَ وَ الْمُعْتَرَّ كَذَلِكَ سَخَّرْنَاهَا لَكُمْ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ (حج/۳۶)