قمار

 

قمار، هر بازی که در آن شرط شود برنده، مالی از بازنده بگیرد، این مفهوم با واژه «میسر» ۳ بار و آیه‌ای که این معنا را دارد، آمده است.

چکیده: قمار، پلید و از عمل شیطان است. شیطان می‌خواهد با قمار میان شما دشمنی و کینه افکند. در قمار گناهی بزرگ و سودهایی برای مردم است ولی زیان آن، از سودش بزرگ‌تر است. خدا آن را بر شما حرام کرده است. از آن دوری کنید تا رستگار شوید.

از تو درباره شراب و قمار مى‏ پرسند، بگو، در آن دو، گناهى بزرگ و سودهایى براى مردم است ولى گناه آن دو از سودشان بزرگتر است … این‌گونه خدا آیات را براى شما روشن مى‌کند، باشد که بیندیشید درباره دنیا و آخرت (بقره/۲۱۹-۲۲۰). اى کسانى که ایمان آورده‏ اید، جز این نیست که شراب، قمار، بت‌ها و تیرهاى قرعه، پلید و از عمل شیطان هستند پس از آنها دورى کنید، باشد که رستگار شوید. جز این نیست که شیطان مى‏ خواهد با شراب و قمار، میان شما دشمنى و کینه افکند و شما را از یاد خدا و از نماز باز دارد پس آیا شما دست برمى‏ دارید؟ خدا و پیامبر را اطاعت کنید و برحذر باشید پس اگر روى گرداندید، بدانید که بر عهده پیامبر ما، فقط رساندن پیام آشکار است (مائده/۹۰-۹۲). اى کسانى که ایمان آورده ‏اید، اموال خود را میان خودتان به ناروا نخورید مگر آن که داد و ستدى با رضایت یکدیگر باشد و خودتان را نکشید. بی‌گمان خدا با شما مهربان است. هر کس با تجاوز و ستم چنین کند، به‌زودی او را در آتش جهنّم درمی‌آوریم. این بر خدا آسان است (نساء/۲۹-۳۰).

شراب

الْمَيْسر

 

 

 

 

يَسْأَلُونَكَ عَنِ الْخَمْرِ وَ الْمَيْسِرِ قُلْ فِيهِمَا إِثْمٌ كَبِيرٌ وَ مَنَافِعُ لِلنَّاسِ وَ إِثْمُهُمَآ أَكْبَرُ مِن نَّفْعِهِمَا … كَذَلِكَ يُبيِّنُ اللّهُ لَكُمُ الآيَاتِ لَعَلَّكُمْ تَتَفَكَّرُونَ* فِي الدُّنْيَا وَ الآخِرَةِ (بقره/۲۱۹-۲۲۰) يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ إِنَّمَا الْخَمْرُ وَ الْمَيْسِرُ وَ الأَنصَابُ وَ الأَزْلاَمُ رِجْسٌ مِّنْ عَمَلِ الشَّيْطَانِ فَاجْتَنِبُوهُ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ* إِنَّمَا يُرِيدُ الشَّيْطَانُ أَن يُوقِعَ بَيْنَكُمُ الْعَدَاوَةَ وَ الْبَغْضَاء فِي الْخَمْرِ وَ الْمَيْسِرِ وَ يَصُدَّكُمْ عَن ذِكْرِ اللّهِ وَ عَنِ الصَّلاَةِ فَهَلْ أَنتُم مُّنتَهُونَ* وَ أَطِيعُواْ اللّهَ وَ أَطِيعُواْ الرَّسُولَ وَ احْذَرُواْ فَإِن تَوَلَّيْتُمْ فَاعْلَمُواْ أَنَّمَا عَلَى رَسُولِنَا الْبَلاَغُ الْمُبِينُ (مائده/۹۰-۹۲) يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ لاَ تَأْكُلُواْ أَمْوَالَكُمْ بَيْنَكُمْ بِالْبَاطِلِ إِلاَّ أَن تَكُونَ تِجَارَةً عَن تَرَاضٍ مِّنكُمْ وَ لاَ تَقْتُلُواْ أَنفُسَكُمْ إِنَّ اللّهَ كَانَ بِكُمْ رَحِيمًا* وَ مَن يَفْعَلْ ذَلِكَ عُدْوَانًا وَ ظُلْمًا فَسَوْفَ نُصْلِيهِ نَارًا وَ كَانَ ذَلِكَ عَلَى اللّهِ يَسِيرًا (نساء/۲۹-۳۰)