قلعه

 

قلعه، دژ، این مفهوم با واژه «حصن» ۱ بار، «صَیاصِیهم» ۱ بار  و  «بروج» ۱ بار آمده است.

چکیده: هر جا باشید، مرگ شما را درمی‌یابد هر چند در برج‌های مستحکم باشید. خدا برخی از اهل‌کتاب را که از کافران پشتیبانی کردند، از قلعه‌هایشان به زیر آورد. آنان می‌پنداشتند قلعه‌هایشان محافظ آنان در برابر خدا است.

هر جا باشید، مرگ شما را درمی‌یابد هر چند در برج‌های مستحکم باشید (نساء/۷۸).

[خدا] کسانی از اهل‌کتاب را که از کافران [در جنگ احزاب] پشتیبانی کردند، از قلعه‌هایشان به زیر آورد و در دل‌های آنان وحشت افکند. گروهی را می‌کشتید و گروهی را اسیر می‌کردید. زمین، خانه‌، اموال آنان و آن سرزمینی را که بر آن پا نگذاشته‌ بودید، به شما میراث داد. خدا بر هر چیزی توانمند است (احزاب/۲۶-۲۷). او کسی است که کسانی از اهل‌کتاب را که کفر ورزیدند، در نخستین اخراج دسته‌جمعی، از دیارشان بیرون راند. شما گمان نمی‌کردید که بیرون بروند و آنان می‌پنداشتند که دژهایشان، بازدارنده آنان در برابر خدا است. پس خدا از آنجا که تصوّر نمی‌کردند، بر آنان درآمد و در دل‌های آنان ترس افکند. خانه‌های خود را با دستانشان و دستان مومنان خراب می‌کردند. پس ای صاحبان بصیرت، عبرت بگیرید (حشر/۲).

الحصن

 

 

 

 

أَيْنَمَا تَكُونُواْ يُدْرِككُّمُ الْمَوْتُ وَ لَوْ كُنتُمْ فِي بُرُوجٍ مُّشَيَّدَةٍ (نساء/۷۸)

 

وَ أَنزَلَ [الله] الَّذِينَ ظَاهَرُوهُم مِّنْ أَهْلِ الْكِتَابِ مِن صَيَاصِيهِمْ وَ قَذَفَ فِي قُلُوبِهِمُ الرُّعْبَ فَرِيقًا تَقْتُلُونَ وَ تَأْسِرُونَ فَرِيقًا* وَ أَوْرَثَكُمْ أَرْضَهُمْ وَ دِيَارَهُمْ وَ أَمْوَالَهُمْ وَ أَرْضًا لَّمْ تَطَؤُوهَا وَ كَانَ اللَّهُ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرًا (احزاب/۲۶-۲۷) هُوَ الَّذِي أَخْرَجَ الَّذِينَ كَفَرُوا مِنْ أَهْلِ الْكِتَابِ مِن دِيَارِهِمْ لِأَوَّلِ الْحَشْرِ مَا ظَنَنتُمْ أَن يَخْرُجُوا وَ ظَنُّوا أَنَّهُم مَّانِعَتُهُمْ حُصُونُهُم مِّنَ اللَّهِ فَأَتَاهُمُ اللَّهُ مِنْ حَيْثُ لَمْ يَحْتَسِبُوا وَ قَذَفَ فِي قُلُوبِهِمُ الرُّعْبَ يُخْرِبُونَ بُيُوتَهُم بِأَيْدِيهِمْ وَ أَيْدِي الْمُؤْمِنِينَ فَاعْتَبِرُوا يَا أُولِي الْأَبْصَارِ (حشر/۲)