طاغوت

 

طاغوت، طغیانگر، این مفهوم با واژه «طاغوت» ۸ بار آمده است.

چکیده: برای هر امّتی فرستاده‌ای برانگیختیم که خدا را بپرستید و از طاغوت دوری کنید. هر کس به طاغوت کفر ورزد و به خدا ایمان آورد، به محکم‌ترین دستاویز، چنگ زده است. کسانی که از بندگی طاغوت اجتناب کرده و به خدا روی آورده‌اند، برای آنها بشارت است. کسانی که کافر شدند، اولیاء آنها طاغوت هستند که آنها را از نور به تاریکی‌ها می‌برند. آنها اهل آتش هستند. کافران در راه طاغوت می‌جنگند.

ما در میان هر امّتی فرستاده‌ای برانگیختیم تا خدا را بپرستید و از طاغوت دوری کنید. پس خدا برخی از آنها را هدایت کرد و برخی از آنها گمراهی برایشان سزاوار شد (نحل/۳۶). در دین اجباری نیست. بدون تردید [راه] رشد از گمراهی آشکار شده است پس هر کس به طاغوت کفر ورزد و به خدا ایمان آورد، به‌یقین به محکم‌ترین دستاویز، چنگ زده است که هرگز نخواهد گسست. خدا شنوای دانا است. خدا ولیّ کسانی است که ایمان آورده‌اند و آنها را از تاریکی‌ها به سوی نور بیرون می‌آورد (بقره/۲۵۶-۲۵۷). کسانی که از طاغوت اجتناب کرده تا مبدا آن را بپرستند و به خدا روی آورده‌اند، برای آنها بشارت است پس بندگان مرا بشارت بده. همان کسانی که به سخنان گوش می‌دهند و بهترین آن را پیروی می‌کنند. اینان هستند که خدا آنها را هدایت کرده است و آنها همان خردمندان هستند (زمر/۱۷-۱۸). کسانی که کافر شدند، اولیاء آنها طاغوت هستند که آنها را از نور به تاریکی‌ها می‌برند. آنها اهل آتش هستند و در آن جاودانه‌اند (بقره/۲۵۷). آنها که ایمان آورده‌اند، در راه خدا جنگ می‌کنند و آنها که کافر شدند، در راه طاغوت می‌جنگند پس با دوستان و یاران شیطان بجنگید. به‌راستی نیرنگ شیطان ضعیف است (نساء/۷۶).

آیا ندیدی کسانی را که می‌پندارند به آن‌چه به سوی تو نازل شده و آن‌چه پیش از تو نازل شده، ایمان دارند، می‌خواهند داوری را پیش طاغوت ببرند؟ حال آن‌که دستور یافته‌اند که به آن کافر شوند. شیطان می‌خواهد آنها را گمراه کند، گمراهی دوری (نساء/۶۰). بگو، ای اهل کتاب، آیا جز این بر ما عیب می‌گیرید که ما به خدا و آن‌چه بر ما و آن‌چه از پیش نازل شده، ایمان آورده‌ایم؟ به‌راستی بیشتر شما نافرمان هستید. بگو، آیا شما را به پاداشی بدتر از این نزد خدا خبر دهم؟ کسی که خدا او را لعنت کرده و بر او خشم گرفته و برخی از آنها را میمون‌ها و خوک‌ها قرار داده است و طاغوت را عبادت کردند. اینان هستند که جایگاهشان خیلی بدتر و از راه راست، گمراه‌تر هستند (مائده/۵۹-۶۰). آیا کسانی را که از کتاب بهره‌ای یافته‌اند، ندیده‌ا‌ی که به هر بت و طاغوتی ایمان می‌آورند و درباره کافران می‌گویند: اینان از کسانی که ایمان آورده‌اند، در راه هدایت‌یافته‌تر هستند. آنها هستند که خدا لعنتشان کرده است. هر کس را خدا لعنت کند، هرگز برای او یاوری نخواهی یافت (نساء/۵۱-۵۲).

الطّاغوت

 

 

 

 

 

وَ لَقَدْ بَعَثْنَا فِي كُلِّ أُمَّةٍ رَّسُولًا أَنِ اعْبُدُواْ اللّهَ وَ اجْتَنِبُواْ الطَّاغُوتَ فَمِنْهُم مَّنْ هَدَى اللّهُ وَ مِنْهُم مَّنْ حَقَّتْ عَلَيْهِ الضَّلالَةُ (نحل/۳۶) لاَ إِكْرَاهَ فِي الدِّينِ قَد تَّبَيَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَيِّ فَمَنْ يَكْفُرْ بِالطَّاغُوتِ وَ يُؤْمِن بِاللّهِ فَقَدِ اسْتَمْسَكَ بِالْعُرْوَةِ الْوُثْقَىَ لاَ انفِصَامَ لَهَا وَاللّهُ سَمِيعٌ عَلِيمٌ* اللّهُ وَلِيُّ الَّذِينَ آمَنُواْ يُخْرِجُهُم مِّنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّوُرِ (بقره/۲۵۶-۲۵۷) وَ الَّذِينَ اجْتَنَبُوا الطَّاغُوتَ أَن يَعْبُدُوهَا وَ أَنَابُوا إِلَى اللَّهِ لَهُمُ الْبُشْرَى فَبَشِّرْ عِبَادِ* الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَئِكَ الَّذِينَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَ أُوْلَئِكَ هُمْ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ (زمر/۱۷-۱۸) وَ الَّذِينَ كَفَرُواْ أَوْلِيَآؤُهُمُ الطَّاغُوتُ يُخْرِجُونَهُم مِّنَ النُّورِ إِلَى الظُّلُمَاتِ أُوْلَئِكَ أَصْحَابُ النَّارِ هُمْ فِيهَا خَالِدُونَ (بقره/۲۵۷) الَّذِينَ آمَنُواْ يُقَاتِلُونَ فِي سَبِيلِ اللّهِ وَ الَّذِينَ كَفَرُواْ يُقَاتِلُونَ فِي سَبِيلِ الطَّاغُوتِ فَقَاتِلُواْ أَوْلِيَاء الشَّيْطَانِ إِنَّ كَيْدَ الشَّيْطَانِ كَانَ ضَعِيفًا (نساء/۷۶)

 

 

 

 

أَلَمْ تَرَ إِلَى الَّذِينَ يَزْعُمُونَ أَنَّهُمْ آمَنُواْ بِمَا أُنزِلَ إِلَيْكَ وَ مَا أُنزِلَ مِن قَبْلِكَ يُرِيدُونَ أَن يَتَحَاكَمُواْ إِلَى الطَّاغُوتِ وَ قَدْ أُمِرُواْ أَن يَكْفُرُواْ بِهِ وَ يُرِيدُ الشَّيْطَانُ أَن يُضِلَّهُمْ ضَلاَلًا بَعِيدًا  (نساء/۶۰) قُلْ يَا أَهْلَ الْكِتَابِ هَلْ تَنقِمُونَ مِنَّا إِلاَّ أَنْ آمَنَّا بِاللّهِ وَ مَا أُنزِلَ إِلَيْنَا وَ مَا أُنزِلَ مِن قَبْلُ وَ أَنَّ أَكْثَرَكُمْ فَاسِقُونَ* قُلْ هَلْ أُنَبِّئُكُم بِشَرٍّ مِّن ذَلِكَ مَثُوبَةً عِندَ اللّهِ مَن لَّعَنَهُ اللّهُ وَ غَضِبَ عَلَيْهِ وَ جَعَلَ مِنْهُمُ الْقِرَدَةَ وَ الْخَنَازِيرَ وَ عَبَدَ الطَّاغُوتَ أُوْلَئِكَ شَرٌّ مَّكَانًا وَ أَضَلُّ عَن سَوَاء السَّبِيلِ (مائده/۵۹-۶۰) أَلَمْ تَرَ إِلَى الَّذِينَ أُوتُواْ نَصِيبًا مِّنَ الْكِتَابِ يُؤْمِنُونَ بِالْجِبْتِ وَ الطَّاغُوتِ وَ يَقُولُونَ لِلَّذِينَ كَفَرُواْ هَؤُلاء أَهْدَى مِنَ الَّذِينَ آمَنُواْ سَبِيلًا* أُوْلَئِكَ الَّذِينَ لَعَنَهُمُ اللّهُ وَ مَن يَلْعَنِ اللّهُ فَلَن تَجِدَ لَهُ نَصِيرًا (نساء/۵۱-۵۲)