شیر

 

شیر، نوعی نوشیدنی، این مفهوم از مادّه « لبن» ۲ بار و با آیاتی که این مفهوم را دارد، آمده است.

چکیده: از شکم چهارپایان، شیری خالص برای شما بیرون می‌آوریم. بنوشید و شکرگزار باشید. در بهشت نهرهایی از شیری که مزه آن تغییر نمی‌کند، برای متّقین است.

بی‌تردید در چهارپایان براى شما عبرتى است. از آن‌چه در شکم آن است، از میان علف‌های جویده‌شده و خون، شیرى خالص به شما مى ‏نوشانیم که براى نوشندگان گوارا است (نحل/۶۶). بی‌تردید براى شما در چهارپایان، عبرتى است. از آن‌چه در شکم آنهاست، به شما مى‏نوشانیم و براى شما در آنها سودهاى فراوان است و از آنها مى‏ خورید (مومنون/۲۱). از آنها سودها و نوشیدنی‌ها دارند پس آیا شکر نمی‌کنند (یس/۷۳)؟

مَثَل بهشتى که به متّقین وعده داده شده، در آن نهرهایى است از آبى که [رنگ و بو و طعم آن] برنگشته و نهرهایی از شیرى که مزه‏ اش دگرگون نشود و نهرهایی از باده‏ اى که براى نوشندگان لذتى است و نهرهایی از عسل ناب و در آنجا از هر گونه میوه براى آنان است و [از همه بالاتر] آمرزش پروردگار آنهاست. [آیا چنین کسى] مانند کسى است که او جاودانه در آتش است و آبى جوشان به آنها نوشانده مى ‏شود پس روده‏ های‌شان را پاره‌پاره می‌کند (محمّد/۱۵)؟

شیر دادن

اللبن

 

 

 

 

وَ إِنَّ لَكُمْ فِي الأَنْعَامِ لَعِبْرَةً نُّسْقِيكُم مِّمَّا فِي بُطُونِهِ مِن بَيْنِ فَرْثٍ وَ دَمٍ لَّبَنًا خَالِصًا سَآئِغًا لِلشَّارِبِينَ (نحل/۶۶) وَ إِنَّ لَكُمْ فِي الْأَنْعَامِ لَعِبْرَةً نُّسقِيكُم مِّمَّا فِي بُطُونِهَا وَ لَكُمْ فِيهَا مَنَافِعُ كَثِيرَةٌ وَ مِنْهَا تَأْكُلُونَ (مومنون/۲۱) وَ لَهُمْ فِيهَا مَنَافِعُ وَ مَشَارِبُ أَفَلَا يَشْكُرُونَ (یس/۷۳)؟

 

 

مَثَلُ الْجَنَّةِ الَّتِي وُعِدَ الْمُتَّقُونَ فِيهَا أَنْهَارٌ مِّن مَّاء غَيْرِ آسِنٍ وَ أَنْهَارٌ مِن لَّبَنٍ لَّمْ يَتَغَيَّرْ طَعْمُهُ وَ أَنْهَارٌ مِّنْ خَمْرٍ لَّذَّةٍ لِّلشَّارِبِينَ وَ أَنْهَارٌ مِّنْ عَسَلٍ مُّصَفًّى وَ لَهُمْ فِيهَا مِن كُلِّ الثَّمَرَاتِ وَ مَغْفِرَةٌ مِّن رَّبِّهِمْ كَمَنْ هُوَ خَالِدٌ فِي النَّارِ وَ سُقُوا مَاء حَمِيمًا فَقَطَّعَ أَمْعَاءهُمْ (محمّد/۱۵)؟

 

 

برچسب‌ها: