شکوفه

 

شکوفه، گُل درختان میوه، این مفهوم از ماده «ط ل ع» ۴ بار آمده است.

چکیده: خدا با آبی که از آسمان نازل می‌کند، درختان خرمایی که شکوفه‌هایی بر هم نشسته و نزدیک به هم دارند، می‌رویاند. شکوفه‌های درخت زقّوم، مانند سرهای شیاطین است.

از آسمان آبی پربرکت نازل کردیم و با آن باغ‌ها و دانه‌های درو کردنی و درختان بلندِ خرما که شکوفه‌های برهم نشسته دارند، برای روزی بندگان رویاندیم (ق/۹-۱۱). او کسی است که از آسمان آبی نازل کرد پس با آن هر گونه روییدنی بیرون آوردیم. … از شکوفه درختان خرما، خوشه‌هایی نزدیک به هم است …  به محصول آن، آن‌گاه که محصول دهد و به رسیدن آن بنگرید. بدون تردید در اینها برای گروهی که ایمان دارند، نشانه‌هایی است (انعام/۹۹).

به‌راستی [زقّوم] درختی است که در قعر جهنّم می‌روید. شکوفه‌های آن، گویی سرهای شیاطین است (صافّات/۶۴-۶۵).

[صالح به قوم خود گفت:] آیا [می‌پندارید] شما را در آن‌چه این جا هست، ایمن رها می‌کنند؟ در باغ‌ها، چشمه‌ساران، کشتزارها و درختان خرما که شکوفه‌های آن لطیف است (شعراء/۱۴۶-۱۴۸)؟

محصول، درخت

الطلع

 

 

 

 

وَ نَزَّلْنَا مِنَ السَّمَاءِ مَاءً مُّبَارَكًا فَأَنبَتْنَا بِهِ جَنَّاتٍ وَ حَبَّ الْحَصِيدِ* وَ النَّخْلَ بَاسِقَاتٍ لَّهَا طَلْعٌ نَّضِيدٌ* رِزْقًا لِّلْعِبَادِ (ق/۹-۱۱) هُوَ الَّذِيَ أَنزَلَ مِنَ السَّمَاءِ مَاءً فَأَخْرَجْنَا بِهِ نَبَاتَ كُلِّ شَيْءٍ … وَ مِنَ النَّخْلِ مِن طَلْعِهَا قِنْوَانٌ دَانِيَةٌ …انظُرُواْ إِلِى ثَمَرِهِ إِذَا أَثْمَرَ وَ يَنْعِهِإِنَّ فِي ذَلِكُمْ لآيَاتٍ لِّقَوْمٍ يُؤْمِنُونَ (انعام/۹۹)

 

إِنَّهَا شَجَرَةٌ تَخْرُجُ فِي أَصْلِ الْجَحِيمِ* طَلْعُهَا كَأَنَّهُ رُؤُوسُ الشَّيَاطِينِ (صافّات/۶۴-۶۵)

[قال صالح لقومه] أَتُتْرَكُونَ فِي مَا هَاهُنَا آمِنِينَ* فِي جَنَّاتٍ وَ عُيُونٍ* وَ زُرُوعٍ وَ نَخْلٍ طَلْعُهَا هَضِيمٌ (شعراء/۱۴۶-۱۴۸)