ادریس

 

ادریس، از پیامبران، این مفهوم با واژه «ادریس» ۲ بار آمده است.

چکیده: ادریس راستگویى پیامبر بود. از پیامبرانی بود که خدا به آنان نعمت داده، هدایت کرده، برگزیده و در رحمت خود داخل کرده است. او از شکیبایان و  شایستگان بود. او را به مقامی بلند ارتقا داد.

در این کتاب از ادریس یاد کن که او راستگویى پیامبر بود. او را به مقامى بلند، ارتقا دادیم. آنان کسانى از پیامبران بودند که خدا بر آنها نعمت ارزانى داشت، از فرزندان آدم بودند و از کسانى که همراه نوح سوار کردیم و از فرزندان ابراهیم و اسرائیل و از کسانى که [آنان را] هدایت نمودیم و برگزیدیم. هر گاه آیات رحمان بر آنان خوانده مى‏ شد، سجده ‏کنان و گریان به خاک مى‏ افتادند، آن‌گاه پس از آنان، جانشینانى به جاى ماندند که نماز را تباه ساخته و از هوس‌ها پیروى کردند. به زودى گمراهى [خود] را خواهند دید مگر آنان که توبه کرده و ایمان آورده و کار شایسته انجام دادند که آنان به بهشت درمى‏ آیند و ستمى بر ایشان نخواهد رفت (مریم/۵۶-۶۰).

اسماعیل و ادریس و ذوالکفل را [یاد کن] که همه از شکیبایان بودند. آنان را در رحمت‏ خود داخل کردیم زیرا آنان از شایستگان بودند (انبیاء/۸۵-۸۶).

ادریس

 

 

 

وَ اذْكُرْ فِي الْكِتَابِ إِدْرِيسَ إِنَّهُ كَانَ صِدِّيقًا نَّبِيًّا* وَ رَفَعْنَاهُ مَكَانًا عَلِيًّا* أُوْلَئِكَ الَّذِينَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَيْهِم مِّنَ النَّبِيِّينَ مِن ذُرِّيَّةِ آدَمَ وَ مِمَّنْ حَمَلْنَا مَعَ نُوحٍ وَ مِن ذُرِّيَّةِ إِبْرَاهِيمَ وَ إِسْرَائِيلَ وَ مِمَّنْ هَدَيْنَا وَ اجْتَبَيْنَا إِذَا تُتْلَى عَلَيْهِمْ آيَاتُ الرَّحْمَن خَرُّوا سُجَّدًا وَ بُكِيًّا* فَخَلَفَ مِن بَعْدِهِمْ خَلْفٌ أَضَاعُوا الصَّلَاةَ وَ اتَّبَعُوا الشَّهَوَاتِ فَسَوْفَ يَلْقَوْنَ غَيًّا* إِلَّا مَن تَابَ وَ آمَنَ وَ عَمِلَ صَالِحًا فَأُوْلَئِكَ يَدْخُلُونَ الْجَنَّةَ وَ لَا يُظْلَمُونَ شَيْئًا (مریم/۵۶-۶۰)

 

 

 

وَ إِسْمَاعِيلَ وَ إِدْرِيسَ وَ ذَا الْكِفْلِ كُلٌّ مِّنَ الصَّابِرِينَ* وَ أَدْخَلْنَاهُمْ فِي رَحْمَتِنَا إِنَّهُم مِّنَ الصَّالِحِينَ (انبیاء/۸۵-۸۶)