اولوالامر

 

اولوالامر، صاحبان فرمان، این مفهوم با عبارت اولی‌الامر ۲ بار آمده است.

چکیده: مومنان باید از خدا، پیامبر و صاحبان امر از خود، اطاعت کنند و اگر اختلافی پیدا کردند آن را به خدا و پیامبر ارجاع دهند.

ای کسانی که ایمان آورده‌اید، از خدا اطاعت کنید و از پیامبر و صاحبان امر که از شما هستند، اطاعت کنید پس هر گاه در چیزی اختلاف کردید، اگر به خدا و روز بازپسین ایمان دارید، آن را به خدا و پیامبر بازگردانید. این بهتر است و نیکوترین رجوع است (نساء/۵۹). چون خبری از امنیّت یا ترس به آنها (مردم سست ایمان) برسد آن را منتشر می‌کنند. اگر آن را به پیامبر و صاحبان امر خود ارجاع می‌دادند بی‌تردید کسانی از آنها که می‌توانند آن را استنباط کنند، آن را می‌فهمیدند. اگر فضل و رحمت خدا برای شما نبود، بی‌تردید جز اندکی همه از شیطان پیروی می‌کردید (نساء/۸۳).

اولوالامر

 

 

 

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ أَطِيعُواْ اللّهَ وَأَطِيعُواْ الرَّسُولَ وَأُوْلِي الأَمْرِ مِنكُمْ فَإِن تَنَازَعْتُمْ فِي شَيْءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللّهِ وَالرَّسُولِ إِن كُنتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ ذَلِكَ خَيْرٌ وَأَحْسَنُ تَأْوِيلًا (نساء/۵۹) وَإِذَا جَاءهُمْ أَمْرٌ مِّنَ الأَمْنِ أَوِ الْخَوْفِ أَذَاعُواْ بِهِ وَلَوْ رَدُّوهُ إِلَى الرَّسُولِ وَإِلَى أُوْلِي الأَمْرِ مِنْهُمْ لَعَلِمَهُ الَّذِينَ يَسْتَنبِطُونَهُ مِنْهُمْ وَلَوْلاَ فَضْلُ اللّهِ عَلَيْكُمْ وَرَحْمَتُهُ لاَتَّبَعْتُمُ الشَّيْطَانَ إِلاَّ قَلِيلًا (نساء/۸۳)