اعراف

 

اعراف، بلندی، این مفهوم با واژه «اعراف» ۳ بار آمده است.

چکیده: در قیامت، بر اعراف گروهی هستند که همه را به چهره می‌شناسند و با آنها گفت‌وگو می‌کنند. آنان از خدا می‌خواهند که آنها را در گروه ستمکاران قرار ندهد.

[در قیامت] میان آن دو گروهِ [بهشتیان و دوزخیان] پرده­ ای است و بر اعراف، مردانی هستند که همه را به چهره می‌شناسند و بهشتیان را که هنوز به بهشت وارد نشده‌اند و به آن امید دارند، ندا می­ دهند که سلام بر شما. چون چشمانشان به سوی دوزخیان گردانده می‌شود، می‌گویند: پروردگارا، ما را در گروه ستمکاران قرار نده. اهل اعراف، مردانی را که به چهره می‌شناسند، ندا دهند، گویند: جمعیّت و گردنکشی که می‌کردید، به حال شما سودی نداشت. آیا اینها همان کسانی نبودند که سوگند یاد می‌کردید که خدا آنان را به رحمتی نخواهد رسانید؟ داخل بهشت شوید که نه بیمی بر شماست و نه اندوهگین می‌شوید (اعراف/۴۶-۴۹).

الاعراف

 

 

 

[فی القیامة] بَيْنَهُمَا (اهل الجنة و اهل دوزخ) حِجَابٌ وَ عَلَى الأَعْرَافِ رِجَالٌ يَعْرِفُونَ كُلاًّ بِسِيمَاهُمْ وَ نَادَوْاْ أَصْحَابَ الْجَنَّةِ أَن سَلاَمٌ عَلَيْكُمْ لَمْ يَدْخُلُوهَا وَ هُمْ يَطْمَعُونَ * وَ إِذَا صُرِفَتْ أَبْصَارُهُمْ تِلْقَاء أَصْحَابِ النَّارِ قَالُواْ رَبَّنَا لاَ تَجْعَلْنَا مَعَ الْقَوْمِ الظَّالِمِينَ* وَ نَادَى أَصْحَابُ الأَعْرَافِ رِجَالًا يَعْرِفُونَهُمْ بِسِيمَاهُمْ قَالُواْ مَا أَغْنَى عَنكُمْ جَمْعُكُمْ وَ مَا كُنتُمْ تَسْتَكْبِرُونَ * أَهَؤُلاء الَّذِينَ أَقْسَمْتُمْ لاَ يَنَالُهُمُ اللّهُ بِرَحْمَةٍ ادْخُلُواْ الْجَنَّةَ لاَ خَوْفٌ عَلَيْكُمْ وَ لاَ أَنتُمْ تَحْزَنُونَ (اعراف/۴۶-۴۹)