عصر

 

عصر، آخر روز، این مفهوم با واژه «عصر» ۱ بار و با آیاتی که این مفهوم را دارد، آمده است.

چکیده: خدا به عصر سوگند یاد کرده است. هنگامی که به پیش از غروب درمی‌آیید، خدا را تسبیح گویید.

سوگند به عصر، بی‌گمان انسان در زیان است مگر کسانی که ایمان آوردند و عمل شایسته انجام دادند و به حق توصیه و به صبر توصیه کردند (عصر/۱-۳).

خدا را تسبیح گویید آن‌گاه که به شب وارد شوید و آن‌گاه که به صبح درآیید (روم/۱۷). بر آن‌چه مى‏ گویند، صبر کن و پیش از طلوع خورشید و پیش از غروب به ستایش پروردگارت تسبیح بگو (ق/۳۹). پس بر آن‌چه مى‏ گویند، صبر کن و پیش از طلوع خورشید و قبل از غروب آن، با ستایش پروردگارت تسبیح بگو و برخى از ساعات شب و حوالى روز را به نیایش پرداز باشد که خشنود شوی (طه/۱۳۰)

در چهارپایان، برای شما زیبایی است هنگامی که عصرگاهان از چراگاه برمی‌گردانید و هنگامی که بامدادان به چراگاه می‌برید (نحل/۶).

اوقات

العصر

 

 

 

وَ الْعَصْرِ* إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِي خُسْرٍ* إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَ تَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَ تَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ (عصر/۱-۳)

 

فَسُبْحَانَ اللَّهِ حِينَ تُمْسُونَ وَ حِينَ تُصْبِحُونَ (روم/۱۷) فَاصْبِرْ عَلَى مَا يَقُولُونَ وَ سَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّكَ قَبْلَ طُلُوعِ الشَّمْسِ وَ قَبْلَ الْغُرُوبِ (ق/۳۹) فَاصْبِرْ عَلَى مَا يَقُولُونَ وَ سَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّكَ قَبْلَ طُلُوعِ الشَّمْسِ وَقَبْلَ غُرُوبِهَا وَ مِنْ آنَاء اللَّيْلِ فَسَبِّحْ وَ أَطْرَافَ النَّهَارِ لَعَلَّكَ تَرْضَى (طه/۱۳۰)

 

لَكُمْ فِيهَا (انعام) جَمَالٌ حِينَ تُرِيحُونَ وَحِينَ تَسْرَحُونَ (نحل/۶)

 

 

برچسب‌ها: