سبزیجات

سبزیجات، گیاهان خوردنی، این مفهوم با واژۀ «بَقل» ۱ بار، «فوم» ۱ بار، «بَصَل» ۱ بار، «یَقطین» ۱ بار و »قثاء» ۱ بار آمده است.

چکیده:بنی‌اسرائیل از موسی خواستند تا از پروردگار خود بخواهد برای آنان سبزى، خیار، سیر، عدس و پیاز برویاند. هنگامی که یونس از نجات یافت، بر بالای سر او بوتة کدویی رویاندیم.

[ای بنی‌اسرائیل به یاد آورید] آن‌گاه که گفتید: ای موسی، ما هرگز بر یک خوراک صبر نمی‌کنیم. پروردگار خود را بخوان تا از آن چه از زمین می‌رویاند، از سبزى، خیار، سیر (یا گندم)، عدس و پیاز آن براى ما برویاند. گفت: آیا چیزی را پست‌تر است به جای آن چه بهتر است، می‌گیرید؟ به شهر فرود آیید که آن چه خواسته‌اید، برای شماست. مُهر خواری و درماندگی به آنان زده شد و به خشم خدا گرفتار شدند. این به سبب آن بود که آنها به آیات خدا کفر ورزیدند و پیامبران را به ناحق می‌کشتند. این از آن رو بود که آنان نافرمان بودند و پیوسته تجاوز می‌کردند (بقره/۶۱).

او (یونس) را در حالی که بیمار بود، به خشکی انداختیم و بر بالای او بوتة کدویی رویاندیم   (صافّات/۱۴۵-۱۴۶).

گیاه

  الخضرواة،

 

 

 

 

[یا بنی‌اسرائیل] وَ إِذْ قُلْتُمْ یَا مُوسَى لَن نَّصْبِرَ عَلَىَ طَعَامٍ وَاحِدٍ فَادْعُ لَنَا رَبَّکَ یُخْرِجْ لَنَا مِمَّا تُنبِتُ الأَرْضُ مِن بَقْلِهَا وَ قِثَّآئِهَا وَ فُومِهَا وَ عَدَسِهَا وَ بَصَلِهَا قَالَ أَتَسْتَبْدِلُونَ الَّذِی هُوَ أَدْنَى بِالَّذِی هُوَ خَیْرٌ اهْبِطُواْ مِصْرًا فَإِنَّ لَکُم مَّا سَأَلْتُمْ وَ ضُرِبَتْ عَلَیْهِمُ الذِّلَّةُ وَ الْمَسْکَنَةُ وَ بَآؤُوْاْ بِغَضَبٍ مِّنَ اللَّهِ ذَلِکَ بِأَنَّهُمْ کَانُواْ یَکْفُرُونَ بِآیَاتِ اللَّهِ وَ یَقْتُلُونَ النَّبِیِّینَ بِغَیْرِ الْحَقِّ ذَلِکَ بِمَا عَصَواْ وَّ کَانُواْ یَعْتَدُونَ (بقره/۶۱)

 

فَنَبَذْنَاهُ (یونس) بِالْعَرَاء وَ هُوَ سَقِیمٌ* وَ أَنبَتْنَا عَلَیْهِ شَجَرَةً مِّن یَقْطِینٍ (صافّات/۱۴۵-۱۴۶)