انجیل

 

انجیل، کتاب عیسی، این مفهوم با واژه انجیل ۱۲ بار و آیاتی که این معنا را دارد، آمده است.

چکیده: خدا برای عیسی پسر مریم، انجیل را نازل کرد که در آن رهنمود، نور و پندی بود و تورات را تصدیق می‌کرد. اهل کتاب باید به آن‌چه در انجیل آمده عمل کنند. قرآن انجیل را تصدیق می‌کند. نام پیامبر و وصف او و مومنان همراه او در انجیل بیان شده است. در انجیل آمده که خدا جان و مال افراد را به بهای بهشت خریداری می‌کند.

فرشتگان گفتند: ای مریم، خدا تو را به کلمه‌ای از جانب خود که نامش مسیح، پسر مریم است، مژده می‌دهد … که به او کتاب، حکمت، تورات و انجیل می‌آموزد (آل‌عمران/۴۵-۴۸). سپس به دنبال آنها (ابراهیم و نوح و فرزندان آنها) پیامبران خود را پی در پی آوردیم و عیسی پسر مریم را به دنبال آنها آوردیم و به او انجیل را دادیم (حدید/۲۷). به دنبال آنها (پیامبران پیشین) عیسی پسر مریم را فرستادیم که تورات پیش از خود را تصدیق می‌کرد. انجیل را به او دادیم که در آن رهنمود و نوری بود و تورات را تصدیق می‌کرد که پیش از آن نازل شده بود و برای متّقین رهنمود و پندی بود (مائده/۴۶). خدا فرمود: ای عیسی پسر مریم، نعمت مرا بر خود و بر مادرت به یاد آور، آن‌گاه که تو را به روح‌القدس تأیید کردم که در گهواره و در میانسالی با مردم سخن گفتی و آن‌گاه که تو را کتاب، حکمت، تورات و انجیل آموختم (مائده/۱۱۰).

اگر اهل کتاب، تورات، انجیل و آن‌چه را از جانب پروردگارشان به سوی آنان نازل شده برپا می‌کردند، بی‌تردید از بالای سر و از زیر پایشان روزی می‌خوردند. گروهی از آنها میانه‌رو هستند و بسیاری از آنها بد عمل می‌کنند (مائده/۶۶). اهل انجیل باید بر طبق آن‌چه خدا در آن نازل کرده، حکم کنند. هر که بر آن‌چه خدا نازل کرده است، حکم نکند پس آنها بی‌گمان نافرمان هستند. ما این کتاب (قرآن) را به حق بر تو نازل کردیم که تصدیق‌کننده کتاب‌های پیش از خود است و نگهبان بر آنهاست. پس میان آنان بر طبق  آن‌چه خدا نازل کرده، داوری کن و به جای حقّی که از جانب خدا آمده از هوس‌های آنان پیروی نکن. ما برای هر یک از شما شریعت و راه روشنی قرار دادیم. اگر خدا می‌خواست شما را امّت واحدی قرار می‌داد ولی [چنین نکرد] تا شما را در آن‌چه به شما داده، بیازماید پس در کارهاى نیک بر یکدیگر سبقت گیرید. بازگشت همگی شما به سوى خداست، آن‌گاه درباره آن‌چه در آن اختلاف مى‏کردید، شما را آگاه خواهد کرد (مائده/۴۷-۴۸). خدا این کتاب (قرآن) را به حق بر تو نازل کرد که تصدیق‌کننده کتاب‌های پیشین است و تورات و انجیل را از پیش نازل کرد که راهنمای مردم باشد و فرقان را نازل کرد. به یقین کسانی که آیات خدا را انکار کردند، برای آنان عذابی سخت است (آل‌عمران/۳-۴). اى اهل کتاب، چرا درباره ابراهیم محاجّه مى ‏کنید، با آن‌که تورات و انجیل بعد از او نازل شده است؟ آیا تعقّل نمى‏ کنید (آل‌عمران/۶۵)؟

بگو، ای اهل کتاب، تا هنگامی که به تورات، انجیل و آن‌چه از پروردگارتان به سوی شما نازل شده است عمل نکرده‌اید، بر هیچ نیستید. (مائده/۶۸).

در حقیقت خدا از مؤمنان، جان و مالشان را به این‌که بهشت برای آنان باشد، خریده است. همان کسانی که در راه خدا می‌جنگند، می‌کشند و ‌کشته می‌شوند. این وعده حقّی در تورات، انجیل و قرآن بر عهده اوست (توبه/۱۱۱). رحمت من همه چیز را فرا گرفته است، به‌زودی آن را برای کسانی قرار می‌دهم که تقوا پیشه می‌کنند و زکات می‌دهند و آنان که به آیات ما ایمان می‌آورند همان کسانی که از این فرستاده، پیامبر درس نخوانده، که نام او را نزد خود در تورات و انجیل نوشته ‌می‌یابند، پیروی می‌کنند. [در تورات و انجیل آمده که او] آنان را به کار پسندیده فرمان مى ‏دهد و از کار ناپسند باز مى‏ دارد. براى آنان چیزهاى پاکیزه را حلال و چیزهاى ناپاک را بر ایشان حرام مى‏ گرداند. از آنان قید و بندهایى را که بر آنان بوده است، برمى‏ دارد پس کسانى که به او ایمان آوردند و او را بزرگ و گرامی داشتند و یاریش کردند و نورى را که با او نازل شده است، پیروى کردند، آنان همان رستگاران هستند (اعراف/۱۵۶-۱۵۷). نشانه آنها (محمّد و کسانی که با او هستند) بر اثر سجود در چهره‌هایشان است. این است وصف آنها در تورات و وصفشان در انجیل چون کشته‌ای است که جوانه‌اش را بر‌آورد و محکم گرداند تا به تدریج قوّت گیرد و بر ساقه‌های خود بایستد که کشاورزان را  به شگفت آورد. [خدا مومنان را این‌گونه نیرومند می‌کند] تا کافران را به وسیله آنان به خشم آورد. خدا به کسانى از آنان که ایمان آورده و کارهاى شایسته کرده ‏اند، آمرزش و پاداش بزرگى وعده داده ‏است (فتح/۲۹).

انجیل

 

 

 

 

 

 

إِذْ قَالَتِ الْمَلآئِكَةُ يَا مَرْيَمُ إِنَّ اللّهَ يُبَشِّرُكِ بِكَلِمَةٍ مِّنْهُ اسْمُهُ الْمَسِيحُ عِيسَى ابْنُ مَرْيَمَ … وَيُعَلِّمُهُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَالتَّوْرَاةَ وَالإِنجِيلَ (آل‌عمران/۴۵، ۴۸) ثُمَّ قَفَّيْنَا عَلَى آثَارِهِم (ابراهيم و نوح و ذرّيتهما) بِرُسُلِنَا وَقَفَّيْنَا بِعِيسَى ابْنِ مَرْيَمَ وَآتَيْنَاهُ الْإِنجِيلَ (حديد/۲۷) وَقَفَّيْنَا عَلَى آثَارِهِم (رسل الاوّلين) بِعَيسَى ابْنِ مَرْيَمَ مُصَدِّقًا لِّمَا بَيْنَ يَدَيْهِ مِنَ التَّوْرَاةِ وَآتَيْنَاهُ الإِنجِيلَ فِيهِ هُدًى وَنُورٌ وَمُصَدِّقًا لِّمَا بَيْنَ يَدَيْهِ مِنَ التَّوْرَاةِ وَهُدًى وَمَوْعِظَةً لِّلْمُتَّقِينَ (مائده/۴۶) إِذْ قَالَ اللّهُ يَا عِيسى ابْنَ مَرْيَمَ اذْكُرْ نِعْمَتِي عَلَيْكَ وَعَلَى وَالِدَتِكَ إِذْ أَيَّدتُّكَ بِرُوحِ الْقُدُسِ تُكَلِّمُ النَّاسَ فِي الْمَهْدِ وَكَهْلًا وَإِذْ عَلَّمْتُكَ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَالتَّوْرَاةَ وَالإِنجِيلَ (مائده/۱۱۰).

 

 

 

وَ لَوْ أَنَّهُمْ أَقَامُواْ التَّوْرَاةَ وَ الإِنجِيلَ وَ مَا أُنزِلَ إِلَيهِم مِّن رَّبِّهِمْ لأكَلُواْ مِن فَوْقِهِمْ وَمِن تَحْتِ أَرْجُلِهِم مِّنْهُمْ أُمَّةٌ مُّقْتَصِدَةٌ وَكَثِيرٌ مِّنْهُمْ سَاء مَا يَعْمَلُونَ (مائده/۶۶) وَلْيَحْكُمْ أَهْلُ الإِنجِيلِ بِمَا أَنزَلَ اللّهُ فِيهِ وَمَن لَّمْ يَحْكُم بِمَا أَنزَلَ اللّهُ فَأُوْلَئِكَ هُمُ الْفَاسِقُونَ* وَأَنزَلْنَا إِلَيْكَ الْكِتَابَ بِالْحَقِّ مُصَدِّقًا لِّمَا بَيْنَ يَدَيْهِ مِنَ الْكِتَابِ وَمُهَيْمِنًا عَلَيْهِ فَاحْكُم بَيْنَهُم بِمَا أَنزَلَ اللّهُ وَلاَ تَتَّبِعْ أَهْوَاءهُمْ عَمَّا جَاءكَ مِنَ الْحَقِّ لِكُلٍّ جَعَلْنَا مِنكُمْ شِرْعَةً وَمِنْهَاجًا وَلَوْ شَاء اللّهُ لَجَعَلَكُمْ أُمَّةً وَاحِدَةً وَلَكِن لِّيَبْلُوَكُمْ فِي مَآ آتَاكُم فَاسْتَبِقُوا الخَيْرَاتِ إِلَى الله مَرْجِعُكُمْ جَمِيعًا فَيُنَبِّئُكُم بِمَا كُنتُمْ فِيهِ تَخْتَلِفُونَ (مائده/۴۷-۴۸) نَزَّلَ عَلَيْكَ الْكِتَابَ (قرآن) بِالْحَقِّ مُصَدِّقًا لِّمَا بَيْنَ يَدَيْهِ وَأَنزَلَ التَّوْرَاةَ وَالإِنجِيلَ* مِن قَبْلُ هُدًى لِّلنَّاسِ وَأَنزَلَ الْفُرْقَانَ إِنَّ الَّذِينَ كَفَرُواْ بِآيَاتِ اللّهِ لَهُمْ عَذَابٌ شَدِيدٌ وَاللّهُ عَزِيزٌ ذُو انتِقَامٍ (آل‌عمران/۳-۴) يَا أَهْلَ الْكِتَابِ لِمَ تُحَآجُّونَ فِي إِبْرَاهِيمَ وَمَا أُنزِلَتِ التَّورَاةُ وَالإنجِيلُ إِلاَّ مِن بَعْدِهِ أَفَلاَ تَعْقِلُونَ (آل‌عمران/۶۵)

 

 

 

 

 

قُلْ يَا أَهْلَ الْكِتَابِ لَسْتُمْ عَلَى شَيْءٍ حَتَّىَ تُقِيمُواْ التَّوْرَاةَ وَالإِنجِيلَ وَمَا أُنزِلَ إِلَيْكُم مِّن رَّبِّكُمْ (مائده/۶۸)

 

إِنَّ اللّهَ اشْتَرَى مِنَ الْمُؤْمِنِينَ أَنفُسَهُمْ وَأَمْوَالَهُم بِأَنَّ لَهُمُ الجَنَّةَ يُقَاتِلُونَ فِي سَبِيلِ اللّهِ فَيَقْتُلُونَ وَيُقْتَلُونَ وَعْدًا عَلَيْهِ حَقًّا فِي التَّوْرَاةِ وَالإِنجِيلِ وَالْقُرْآنِ (توبه/۱۱۱) رَحْمَتِي وَسِعَتْ كُلَّ شَيْءٍ فَسَأَكْتُبُهَا لِلَّذِينَ يَتَّقُونَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَالَّذِينَ هُم بِآيَاتِنَا يُؤْمِنُونَ* الَّذِينَ يَتَّبِعُونَ الرَّسُولَ النَّبِيَّ الأُمِّيَّ الَّذِي يَجِدُونَهُ مَكْتُوبًا عِندَهُمْ فِي التَّوْرَاةِ وَالإِنْجِيلِ يَأْمُرُهُم بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَاهُمْ عَنِ الْمُنكَرِ وَيُحِلُّ لَهُمُ الطَّيِّبَاتِ وَيُحَرِّمُ عَلَيْهِمُ الْخَبَآئِثَ وَيَضَعُ عَنْهُمْ إِصْرَهُمْ وَالأَغْلاَلَ الَّتِي كَانَتْ عَلَيْهِمْ فَالَّذِينَ آمَنُواْ بِهِ وَعَزَّرُوهُ وَنَصَرُوهُ وَاتَّبَعُواْ النُّورَ الَّذِيَ أُنزِلَ مَعَهُ أُوْلَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ (اعراف/۱۵۶-۱۵۷) سِيمَاهُمْ (محمّد رسول اللَّه والّذين معه) فِي وُجُوهِهِم مِّنْ أَثَرِ السُّجُودِ ذَلِكَ مَثَلُهُمْ فِي التَّوْرَاةِ وَمَثَلُهُمْ فِي الْإِنجِيلِ كَزَرْعٍ أَخْرَجَ شَطْأَهُ فَآزَرَهُ فَاسْتَغْلَظَ فَاسْتَوَى عَلَى سُوقِهِ يُعْجِبُ الزُّرَّاعَ لِيَغِيظَ بِهِمُ الْكُفَّارَ وَعَدَ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ مِنْهُم مَّغْفِرَةً وَأَجْرًا عَظِيمًا (فتح/۲۹)